Best in Show Moores

 

The judges for the show were Andy & Sue Moore (Cavalmist)

 

Minor Puppy Dog

Aramis

 

1 Robricci Aramis David Robson

2 Deifstock Deja Vu for Teufel Emma Martin

3 Dreitstone Airgrid Macallan Clair Harding-Brown

  

Puppy Dog

1 Robricci Aramis David Robson

2 Hundwith Checkmate of Corotine Fazzell, Hazeltine & Crowther

3 Deifstock Deja Vu for Teufel Emma Martin

4 Parhelis Nexus for Madreliath Jean Powell

 

Junior Dog

Eurozone

1 Netherhill Eurozone to Khamsynn McDowall & Rutland

2 Netherhill Euro Vision of Greyflyer K Kemp

3 Silberliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates.

 

Yearling Dog

1 Netherhill Eurozone to Khamsynn McDowall & Rutland

2 Netherhill Euro Vision of Greylyer K Kemp

3 Weipowa Denton at Britmans Joy Pearman

4 Silberliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

 

Maiden Dog

Sneak

Silberliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

 

Novice Dog

1 Robricci Aramis David Robson

2 Netherhill Eurozone to Khamsynn McDowall & Rutland

 

 

Graduate Dog

Kalimor Scout

Kalimor Boy Scout Bishop & Weir Post

 

Post Graduate Dog

Kalimor Seb

Kalimor Sebastian Denise Sallows

Limit Dog

Hawkins limit

1 Smilek Massachusettes A Hawkins

2 Skilaki Move On Up to Bifonda Teresa Snaith

3 Kalimor Hudson D.Kerr

4 Gunalt Vettel to Hantzburg Ruth Burgess

VHC Sireva Thomas Newburg. 

 

Open Dog

Best Dog 2

 

1 Sh Ch Gunalt Undeniable at Joneva Evans & Pavey

2 Kalimor Accolade to Raystans Christine Rayner.

3 Rivertone Rudolph Lewis Phillips Mandy Beagrie

4 Gunalt Audio from Feldhund

VHC Greyspirit Rock Star from Hantzburg Ruth Burgess

 

Champion Dog

Sh Ch Hundwith Mclaren David Crowther

 

SpecialoBreeders Dog

Starman

 

Tynsil Starman Barbara Stamp.

Special Working Dog

Roz

1 Cheyenn Makeeta Roz Richardson

2 Sh Ch Weipowa Hot to Hunt Cheryl Hill.

 

 Beginners Dog

Silberliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

 

Veteran Dog

Snqaith Vet dog 2

1 Skilaki Super Fly to Bifonda Teresa Snaith.

 

Special Open Longhair Dog

1 Cheyenn Makeeta Roz Richardson

 

Dog CC Sh Ch Gunalt Undeniable Evans & Pavey

Reserve DCC Smilek Massachusettes

Best Puppy Dog Robricci Aramis David Robson

 

Best Dogs Moore

 

 Bitch classes Judge  Andy Moore

Minor Puppy Bitch

Clare

1 Minstergate Carnival Clare Rodgers 

 

Puppy Bitch

1 Minstergate Carnival Clare Rodgers

2 Desjiem Dujardin Brown & Filby

3 Thrihyrne Love Letters Pam Reakes

4 Thrihyrne Beryl the Peril  ShirleyAnderton

 

 

Junior Bitch

Junior bitch

Wystry One Mint Julep

 

Yearling Bitch

1 Farnfield Goddess from Rivertone Lewis Phillips

2 Weipowa Beretta Cheryl Hill

3 Sharnphilly Grace Kelly at Cleimar Marni Marr

4Tatze Mischief Managed Liza Brierley

VHC Dreitstone Kittae Cupid Clair Harding Brown

 

Maiden Bitch

Minstergate Carnival Clare Rodgers.

2 Desjiem Dujardin Brown & Filby

3 Thrihyrne Love Letters Pam Reakes

 

Novice Bitch

Longlox Misty

Longlox Misty Moonbeam Janet Drewery

2 Sharnphilly Grace Kelly at Cleimar Marni Marr

3 Silverweims Sparkler Marie Dennis

4 Thrihyrne Beryl the Peril Shirley Anderton.

 

Graduate Bitch

Robricci Florence by Nemrac Carmen Burgess

2 Silberliss Solitaire Melissa Finch

3 Schonhund Show Tallullah S Cain

4 Longlox Misty Moonbeam Janet Drewery.

 

Post Graduate Bitch

Summer of Love

1Silberliss Summer of Love Melisa Finch

2 Sireva Sailing by Coastedge Russell Clarke

3 Phoebe du Tango des Neiges Eternelles avec Whitecross Gillian Read

4 Madreliath Asta Jean Powell& Clare Tatum 

 

Limit Bitch

Lustrous

1 Gunalt Lustrous with Roydack Upton --Lovett & Upton

2 Rivertone Head Above Water Lewis Phillips 

3 Kalimor Daisy T Hostler

4 Kalimor Olive for Nemrac Carmen Burgess

VHC Skilaki Born to Move Zoe Thrasivoulou .

 

Open Bitch

Glamour

 

1 Joneva Hollywood Glamour JW Hunt & Roberts

2 BraefellFirecrest Mark Sayer & Debbie Wallwork

3Sh Ch Nemrac Connie at Robricci David Robson

4 Weipowa Winnie Winchester Cheryl Hill

VHC Tatze Bewitched by  Thrihyrne 

 

Champion Bitch

 

1 Sh Ch Kalimor Armani at Robricci David Robson

2 Sh Ch Hundwith Chortle with Hookwood JW Hazeltine & Crowther.

 

Special Breeders Bitch

Ir bitch

Ir. Sh Ch Weidovan Quick Silver Lady Catherina Caffrey

2 Longlox Misty Moonbeam Janet Drewery.

  

Special Working Bitch

Gertie 2

 

Kookatz Affection Janet Drewery

Veteran Bitch

giggle

1 Hundwith Giggle David Crowther

2 Weltguist Amy Jean Powell & Clare Tatum

3 Kookatz Affection Janet Drewery

4 Longtails Beretta at Whitecross Gillian Read.

  

Special Open Longhair Bitch

 

Bewitched

1 Tatze Bewitched by Thrihyrne Shirley Anderton

2 Tatze Mischief Managed Lisa Brierley

3 Whitecross Remberance Gillian Read

4 Longlox Misty Moonbeam Janet Drewery

VHC Koolkatz Affection Janet Drewery

Best bitches

Bitch CC Robricci Florence by Nemrac Carmen Burgess 

Reserve  Gunalt Lustrous  with Roydack Upton- Lovett & Upton Best

Puppy Bitch Minstergate Carnival

 

Florence

 

Best in Show Robricci Florence by Nemrac Carmen Burgess

Reserve Best in Show  Sh Ch Gunalt Undeniable at Joneva JW Evans & Davey

Best Puppy Minstergate Carnival Clare Rodgers

Best Veteran Sh Ch Weipowa Hot To Hunt Cheryl Hill

 

 

 

 

The WCGB held two championship shows on September 4th 2021 at Stoneleigh.

The judges for the morning show were Tina Morris ( Kalimor) dogs and Daniella Tranquada bitches

 

Aramis

1st Robricci Aramis David Robson

2nd Deifstock Deja Vu for Teufel Emma Martin

3rd Dreistone Airgrid Macallan

 

 Puppy Dog

1st Robricci Aramis David Robson

2nd Hundwith Ckeckm ate of Corotine Razzell, Hazeltine & Crowther

3rd Deifstock Deja Vu for Teufel Emma Martin

4th Parhelis Nexus with Madreliath Powell & Tatum.

 

Junior Dog

Mc Dowell

 

1st Netherhill Eurozone to Khamsynn McDowell & Rutland

2nd Netherhill Eurovision of Greyflyer  K Kemp

3rd  Silberliss  Sneak Preview of Silverjade.Harrington & Bates

  

Yearling Dog

1st Netherhill Eurozone To Khamsynn Mc Dowell & Rutland

2nd Netherhill Euro Vision of Greflyer K Kemp 

3rd Weipowa Denton at Britmans J Pearman

4th  Silberbliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

  

Maiden Dog

 

Harrington

1st Silberbliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

 

Novice Dog

1st Robricci Aramis David Robson

2nd Nethehill Euro Vision of Greyflyer K Kemp

 

Graduate Dog

1st Netherhill Eurozone To Khamsynn McDowell & Rutland

 

Post Graduate Dog

Roz

1st Cheyenn Makeeta Roz Richardson

 

Limit Dog

Snaith

1st  Skilaki Move On Up To Bifonda Teresa Snaith

2nd Smilek Fernando JW Hawkins

3rd Gunalt Vettel To Hantzburg Ruth Burgess

4th Sireva Thomas Newburg Maria Gatt

VHC Enryb Champers Party at Pothouse Brown & Byrne

  

Open Dog

 

1st Sh Ch Gunalt Undeniable At Joneva JW Evans & Pavey

2nd Rivertone Rudolph Lewis Phillips

3rd Desjiem American Pie Brown & Filby

4th Greyspirit Rock Star From Hantzburg Ruth Burgess

VHC Gunalt Audio from Feldhund Mandy Beagrie

 

Champion Dog

1st Sh Ch Hundwith McLaren David Crowther

  

Special Breeders Dog 

1 Desjiem American Pie Brown & Filby

2 Tynsil Starman Barbara Stamp

  

Beginners Dog

1 Silberbliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

 

. Special Working Dog

Cheryl

1st Weipowa Hot To Hunt JW  Cheryl  Hill

2nd Cheyenn Makeeta Roz Richardson

 

Veteran Dog

 

BIShow

 

1st Sh Ch Gunalt Academy of Raystans Christine Rayner

2nd Khamsynn Coast to Coast at Wipfel Pauline Stokes

3rd Parhelis Dante  Jean Powell

4th Desjiem American Pie Brown & Filby

 

Special Longhair

Cheyenn Makeeta Roz Richardson

 

Best Dogs

 

Dog CC  Sh Ch Gunalt Academy of Raystans Christine Rayner

RCC Sh Ch Weipowa Hot To Hunt C Hill

Best Puppy Robricci Aramis David Robson

 

Bitch classes Judge Daniela Tranquada

Minor Puppy Bitch

CR

1 Minstergate Carnival Clare Rodgers

 

Puppy Bitch

 1 Minstergate Carnival Clare Rodgers

2 Thrihyme Loveletters Pam Reakes

3 Desjiem Dujardin Brown & Filby

4Thrihyrne Beryl the Peril Shirley Anderton

  

Junior Bitch

Wystry 1

1Wystry One Mint Julep  Davies & Brown 

  

Yearling Bitch

Farnfield

1 Farnfield Goddess for Rivertone Lewis Phillips

2 Sharnphilly Grace Kelly at Cleimar Marni Marr

3 Dreitstone Kittae Cupid Clair Harding Brown

4 Weipowa Beretta Cheryl Hill VHC Tatze Mischief Managed Lisa Brierley 

 

Maiden Bitch

1 Minstergate Carnival Clare Rodgers

2 Desjiem Dujardin Brown & Filby

 

Novice Bitch 

Nancy

1 Sharnphilly Grace Kelly at Cleimar Marni Marr

2 Longlox Misty Moonbeam Janet Drewery

3 Siverweis Sparkler Marie Dennis

4 Thrihyrne Beryl the Peril Shirley Anderton

 

Graduate Bitch

Solitaire 2

1 Silberbliss Solitaire Melissa Finch

2 Robricci Florence by Nemrac Carmen Burgess

3 Silberbliss Summer of Love Melissa Finch

4Schonhund Show Tallullah S.Cain

VHC Sonnenshein Odette to Madreliath Jean Powell

 

  Post Graduate Bitch

 

Russell

1 Sireva Sailing by Coastedge Russell Clarke

2Silberbliss Summer of Love Melissa Finch

3 Phoebe du Tango des Neiges Eternelles avec Whitecross (ImpFra) Gillian Read

4 Madreliath's Asta  Jean Powell Clare Tatum

VHC Warrica Dusk Til Dawn Caz Terrell

 

Limit Bitch

Nead above water

1Rivertone Head Above Water Lewis Phillips

2 Kalimor Daisy T Hostler

3 Kalimor Olive from Nemrac Carmen Burgess

4 Gunalt Lustrous with Roydack Upton -Lovett & Upton

VHC Skilaki Born to Move Zoe Thrasivolou 

 

Open Bitch

Firecrest

1 Braefell Firecrest  Mark Sayer & Debbie Wallwork

2 Ir Sh Ch Weidovan Quick Silver Lady  Catherina Caffery

3 Thrihyrne Loveletters Reakes

4 Weipowa Winnie Winchester Cheryl Hill

VHC Tatze Bewitched by Thrihyne Shirley Anderton

  

Special Breeders Bitch

1Silberbliss Solitaire Melissa Finch

2 Ir Sh Ch Weidovan Quick Silver Lady Catherina Caffrey

3  Silberbliss Summer of Love Melissa Finch 

  

Special Working Bitch

Gertie

1 Koolkatz Affection of Longlox Janet Drewery

 

Veteran Bitch

Clare Tatum

1 Weltguist Amy Jean Powell & Clare Tatum

2 Sh Ch SirevaOnly Connect with Khamsynn Rutland & Jones

3 Hundwith Giggle David Crowther

4 Whitecross Remberance Gillian Read

 

Special Open Longhair  Bitch

Pam 1

 

1 Thrihyrne Loveletters Pam Reakes

2 Longlox Misty Moonshine Janet Drewery

3 Tatze Bewitched with Thrihyrne Shirley Anderton

4 Thrihyrne Beryl the Peril Shirley Anderton

VHC Tatze Mischief Managed Lisa Brierley 

 

Bitch CC etc

 

Bitch CC  Farnfield Goddess from Rivertone Lewis Phillips

RCC Rivertone Head Above Water Lewis Phillips

Best Puppy Bitch Minstergate Carnival Clare Rodgers

 

 Best in Show 1. group

  

Best in Show Sh Ch Gunalt Academy of Raystans Christine Rayner

Reserve Best in Show Farnfield Goddess from Rivertone Lewis Phillip

Best Puppy Minstergate Carnival Clare Rodgers.

 

 

 

 

 

 

 

  

 

Best of Breed

Gunalt Move It

Hesford & Campbell Sh Ch Gunalt Move It To Pipwell

 Best Puppy

Hendricks

Alcorn, Davidson and Johnstone Gunalt Hendricks 

 

Dog CC

Academy

Rayner & Maskell Sh Ch Gunalt Academy of Raystans JW Sh Cm

 

Bitch CC

Hesford & Campbell Sh Ch Gunalt Move It To Pipwell

 

RCC Dog CC

RCC

Evans & Pavey Sh Ch Gunalt Undeniable At Joneva JW

 

Reserve Bitch CC

ph

Croft Sh Ch Gunalt Shugarush

 

Best Veteran

Hawk Wing or Goshawk

Mutlow Risinglark Hawk Wing 

 

 Winners 4 2

 

 

65th Anniversary Championship Show held at Stoneleigh Park on September 15th 2018.

Judges Dogs Eileen Gates (Schonblick); Bitches Shirley Anderton ) Thrihyrne; Special Awards Lisa Baker (Verwegen)

BIS & Dog CC Evans & Pavey Sh Ch Gunalt Undeniable at Joneva JW

sH cH gUNALT uNBELIEVABLE

Reserve BIS  RCC Crowther Sh Ch Hundwith Mclaren 

BOS & BCC Crowther's Hundwith Giggle 

Best Veteran Best OS

 

Best Puppy Batty's Almoor Macey Gray

 

Best Veteran Rayner 's Sh Ch Gunalt The Look at Raystans JW Sh Cm.

 Veteran bitch.jpg 2

RBCC  Robson's Kalimor Armarni at Robricci.

Special Longhair Perez-Powell Sh Ch Gunalt By Ek at Soncaro (AI)

By Ek winner special lonhair

Minor Puppy Dog

1,.Ward's Alkwamar Moonstruck

 Puppy Dog

 

Puppy Dog

1 Ward's Akwamar Moonstruck

 

Junior Dog

1 Snaith's  Skilaki Move On Up To Bifonda.

 

sNAITH

 

2 Webster & Radford Schonhund Show Grayson With Errytar

3 Hawkins's Smilek Massachusettes.

Res Burgess's Greyspirit Rock Star From Hantzburg.

VHC Brierley & Needham 's Grausturn Hairy Potter (Imp Aus).

 

Yearling Dog

1. Evans & Pavey's Sh Ch Gunalt Undeniable at Joneva

2 Mutlow  Braefell Goshawk

 

Maiden Dog

1  Webster & Radford Schonhund Show Grayson With  Errytar

 2 Hawkins's Smilek Massachusettes.

 

Novice Dog

1 Webster & Radford Schonhund Grayson With Errytar 

2 Hawkins's Smilek Massachusettes

3rd Ward's Akwarmar Moonstruck

 

Graduate Dog

1 Webster & Radford Schonhund Show Grayson with Errytar

2 Burgess's Greyspirit Rock Star From Hantzburg

Post Graduate Dog

1Phillips's Rivertone Rudolph 

 PGDog

  2 Beagrie's  Gunalt Audio From Felhund JW

3 Dane's Weipowa Little Bit Good

 

Limit Dog

1 Odonoghue's Sireva Linesman At Weimsmyre

 

lIMIT dOG

 

2 Snaith's Skilaki Super Fly To Bifonda JW

3 Whitwham's Schonhund Showvanisistic For Izzbiz JW

Res Stoke's Khamsynn Coast To Coast At Wipfel

VHC Mercuri's Weipowa Imperium (AI) 

 

Open Dog

1Crowther Sh Ch Hundwith Mclaren

 2 Perez-Powell Sh Ch Gunalt By Ek At Soncaro 

3 Rayner' & Maskell's  Sh Ch Gunalt Academy of Raystans

Res. Hay's Sh Ch Sharnphilly Avolon JW Sh Cm

VHC Moore's Sh Ch Ranaran Galahad At Cavalmist

 

Special Breeders Dog

1. Brown & Filby's Desjiem American Pie JW Sh Cm.

2 Ward's Akwamar Moonstruck.

 

Special Working Dog

1 Burgess's Gunalt Rock Out With Hantzburg

 

Dale

 

. Beginners Dog

. 1 Hawkins's Smilek Massachusettes.

 

 Veteran Dog

1 Webster's  Sh Ch Schonhund Showvanist Over Errytar JW Sh Cm

.2 Rayner & Maskel  Sh Ch Gunalt Distinction For Brownbank 

3 Mutlow  Rising Lark Hawk Wing JWShCm.

Special Long Haired Dog

1 Perez - Powell Sh Ch Gunalt By Ek at Soncaro (AI)

 

By Ek.jpg 2

2 Brierley & Needham Grausturn Hairy Potter (ImpAus)

 

Minor Puppy Bitch

1 Batty's Almoor Macey Gray

 Puppy bitch 2

Puppy Bitch

1 Batty's Almoor Macey Gray#

 

Junior Bitch

1 Turner's Minstergate Call For Rockleylan

Junior Bitch

2 Thrasivoulou 's Skilaki Born To Move

3 Reilly's  Smilek More Than A Woman

Res Ashley's Winndue Florentina

VHC  Radford's Schonhund Show Dolly

 

Yearling Bitch

1 Sayer &Wallwork Braefell Firecrest JW

Yearling bitch

  

2Turner's Minstergate Call For Rockleyan 

3 Thrasivoulou's Skilaki Born To Move

Res  Reilly's Smilek More Than A Woman.

VHC Radford's Schonhund Show Dolly

 

Maiden Bitch

1 Thrasivoulou Skilaki Born To Move

 

Maiden bitch

 

2 Reilly's Smilek More Than A Woman

3 Ashley's  Winndue Florentina

 

. Novice Bitch

1 Reilly's Smilek More Than A Woman

2 Dobb's Oakswarren  Ice Maiden

3  Pearman Weipowa A Shot ThHe Dark At Britmains.

 

 Graduate Bitch

1 Cooper's Deifstock Dazzling Star JW

2 Turner's Minsterfate Call For Rockleyan.

3 Olner & Harrison Schonhund Show La Diva Loca

Res Radford Schonhund Show Dolly

VHC Pearman's WeipowA Shot The Dark At Britmains.

 

Post Graduate Bitch

1 Robson's Kalimor Armani At Robricci

2 Moore's Kalimor Jazz At Cavalmist 

3 Olner & Harrison Schonhund Show La Diva Loca

Res Drewey's Kookatz Affection Of Longlox

VHC Smith's  Meinweg Christmas Ghost.

 

Limit Bitch

1 Crowther's Hundwith Giggle 

giggle

2 Brierley Tatze Rogue Legacy

3 Reilly 's Smilek Eyes Of SilverJW

Res Wardell's Ranaran Hallberry

VHC  Thrasivoulou's Skilaki  It's De Lovely JW

 

Open Bitch

1 Robson's ShCh Nemrac Connie At Robricci JW Sh Cm

2  Reilly Rayner & Maskell Gunaly Astute At Smilek

3 Sayer & Wallwork Sh Ch Astraone Avocet To Braefell 

Res Croft's  Sh Ch Gunalt Sugarush

 VHC Batty's Sh Ch Endingorse Etheral At Almoor JW Sh Cm

 

. Special Breeders Bitch

1   Morris's Sh Ch Kalimor Ruby JW.

2Holt's Meinweg Christmas Fuddle

3 Brown & Filby Desjiem Dorris Morris

 Res  Thrasivoulou's Skilaki Born To Move

 VHC Radford's Schonhund Show Dolly

 

Special Working Bitch

1 Holt's Meinweg Christmas Fuddle

 Working

 

2 Cooper's Deifstock Ducati Demon JW.

 

Veteran Bitch

1 Rayner's Sh Ch Gunalt The Look At Raystans

 

Veteran bitch.jpg 2

2 Morris's Sh Ch Kalimor Casey JW

3 Stokes's Grandahay Hebe Lemon Quartz 

Res Ward's Akwamar Oriel.

 

Special Open Long Haired Bitch

1Brierley's Tatze Rogue Legacy

2 Drewery's Koolkatz Affection of Longlox

 

 

Special Field Trial Bitch

 1 Morgan's Parhelis Irulan

 Rula 3

 

Margaret Holmes Special Awards.

Junior Dog or Bitch

1 Hill's Weipowa Winnie Winchester

2 Burgess's Greyspirit Rock Star From Hantzburg

3 Brierly & Needham Grausturm Hairy Potter (ImpAus)

 

Open Dog or Bitch

1Hay's  Sh Ch Sharnphilly Avolon  JW Sh Cm

 

Vicky sp open

 

2 Rayner & Maskell Sh Ch  Gunalt Academy of Raystans JW Sh Cm.

3 Brown & Filby Desjiem American Pie JW Sh Cm

Res Robson 's Sh Ch Nemrac Connie at Robricci JW Sh Cm

VHC Hill's Sh Ch Weipowa Hot To Hunt JW

 

 

 21751270 1775310675816389 2554798519193918523 n

 

 

BIS & BCC  Simpson & Dawson Ch Sireva Skype

RBIS & DCC Crowther Hundwith McLaren BPIS

BPIS McAngus, Howarth & Hasley Gunalt Articulate at Greyfurs

BVIS Braine Sh Ch Kuantan Kordelia  ShCm

RBCC Dyer & Coles Sharnphilly Clair Ridge

RDCC Clarke Sh Ch Sireva Crackerjack at Coastedge ShCm

BPD Mutlow Braefell Goshawk

Dogs Judge Jacqui Ward (Mianja) MBP

Minor Puppy Dog 1,3. 

1 Mutlow Mrs. C Braefell Goshawk 

2 Beagrie Mrs. AJ & Mr. A Gunalt Audio

 

Puppy Dog 3, 1

 1 Phillips Mr. L Rivertone Rudolph

2 Beagrie Mrs. A J M.r A Gunalt Audio

 

Junior Dog  3 1

1 Davies Miss E & Mrs. H Enryb Grouse Party at Shelseivad

2 Van Eck-Ruesink Mrs. E & Mr G Sireva's Grey Noble Sky Line NJK'17

3 Dane Mrs E & Mr S Weipowa Little Bit of Good

 

YD 3

1Holman Mrs L H Astazone Invierno in Jenluis JW

2 Davies Miss E & Mrs. G Enryb Grouse Party at Shelseivad

3 Allison & Treadgold Miss T. & Mr S Kuantan Goosebump

 

Maiden Dog 0

 

Novice D 1, 1

 

Graduate Dog 2

1 Holman Mrs LH Astazone Invierno in Jenluis JW

2 Davies Miss E & Mrs H Enryb Grouse Party at Shelseivad.

 

Post Graduate Dog

1 Whitwham Mrs J & Mr.P Schonhund Showvanistic for Izzbiz JW

2 Toseland Mr.K & Mrs. JM Satchville Specialist

3 Mercuri Mr G Weipowa Imperium (AI)

 

Limit Dog 11, 2

1 Crowther Mr D J Hundwith Mclaren

Byrne Mrs J. Enryb Singles Party JW

3 Simpson Mrs G Belevedere Hamlet of the Grey BNoble at Sireva JW

4 Bussell Mrs M Teufel Devils Advocate

 

Open Dog  8

1Clarke Mr.R.A. Sh Ch Sireva Crackerjack at Coastedge JW ShCm

2 Perez-Powell Mrs S Sh Ch Gunalt By Ek at Aoncaro (A1)

3 Moore Mr .A & Mrs K S Sh Ch Ranaran Galahad at Cavalmist JW

4 Burgess Mr D & Mrs R Gunalt Rock Out with Hantzburg Sh Cm RL1

5 Hays Miss V Sg=harnphilly Avolon JW Sh Cm AWB(B)

 

Special Breeders Dog

1Brown & Filby Ms. A & Mr.C Desjiem American Pie JW ShCm

 

Special Working Dog

1 Burgess Mr. D & Mrs.R Gunalt Rock Out With Hantzburg

2 Wright Mr.D & Mrs.A Classic Dream's Gemini at Lassemista (Imp SWE)

BD 2 1 absent 1 withdrawn

 

Veteran Dog 3

1 Maclaine & Dickson Miss JP & Mr R Sh Ch /IR SH Greyprit Royal Scot at Trilite Sg=hCm JW 10 IR Jun Ch

2 Webster & Radford Miss Mr P & Mrs S Sh Ch Schonhund Showvanist Over Errytar JW ShCm

 

Special Open Long Haired Dog

1 Perez-Powell Mrs.S. Sh Ch Gunalt by Ek at Soncaro (A1)

2 Wright Mr. D & Mrs.A Classic Dream's Gemini at Lassemista (Imp SWE)

 

Special Field Trial 0

 

Bitches Judge  Pat Ricketts

 Minor Puppy Bitch 3

1 Mcangus Howarth & Hasely Ms M IA Medames J&S Gunalt Articulate at Greyfurs 2

2 Cooper Mr W & Mrs S Deifstock Dazzling Star 3

3 Van Ecl- Ruesink Mrs E & Mr G Coast Showdiva of the Grey Noble (ATC AU01633NLD)

 

Puppy Bitch 3

1 Cooper Mr W & Mrs S Seifstock Dazzling Star

Van Eck-Ruesink Mrs E & Mr  Coast Showdiva of the Grey Noble (ATC AU01633NLD)

3 Terrell Miss C Warrica Dusk Til Dawn.

 

Junior Bitch

1 Dyer Mrs S. & Miss S. Sharnphilly Ruby Aura

2 McDowall & Rutland Mr R.& Mrs D Mr A & Mrs L Sireva Hot Line to Khamsynn.

3 Robson Mr D & Mrs.K  Kalimor Armani at Robricci.

4 Moore Mr A & Mrs  Kalimor Jazz at Cavalmist

5 Van Eck-Ruesink Mrs E & Mr.G Coast Showdiva of the Grey Noble (ATC AU01633NLD)

 

Yearling Bitch. 9.1

1 McDowall & Rutland Mr.R Mrs D Mr.A& Mrs L Sireva Hot Line To Khamsynn.

2 Robson Mr. D & Mrs K. Kalimor Armani at Robricci.

3 Moore Mr A & Mrs K S Kalimor Jazz at Cavalmist.

4 Maclaine & Dickson Miss JP & Mr R Greyspirit Purdue JW CJW17

5 Phillips Mr L Liddlycleve Lavinge

 

Maiden Bitch 3

1 Mcangus, Howarth & Hasley Ms.M I A Mesdames J&S Gunalt Articulate at Greyfurs

2 Anderton S Tatze Bewitched by Thrihyrne.

3 Mr AL Roach Stormdancer Princess Too.

 

 

Novice Bitch 5

1 McDowall & Rutland Mr R Mrs D Mr A & Mrs L Sireva Hot Line to Khamsyn.

2 McAngus Howarth & Hasley Ms MIA Medames J&S Gunalt Articulate at Greyfurs

3 Cooper Mr W & Mrs S Deifstock Dazzling Star

4 Anderton Ms S Tatze Bewitches by Thrihyrne

5 Mr LA Roach Stormdancer Princess Too.

 

Graduate Bitch 4 1withdrawn

1Mcdowall & Rutland Mr R. Mrs D. Mr A  & Mrs L Sireva Hot Line to Khamsynn.

 2 Robson Mr D. & Mrs K Kalimor Armani at Robricci.

3 Mr E & Mr TP Olner & Harrison Schonhund Showsabatical.

 

Postgraduate Bitch 9

1 Dyer & Coles Mrs S & Miss S & Mr B Sharnphilly Clair Ridge JW

2 Mountain Miss K J Schonhund Showgrace to Githoneal

3 Morris Mrs T Kalimor Lily

4 Robson Mr D & Mrs K Kalimor Armani at Robricci

5 Dane Mrs E & Mr S Desjiem Easter Bonnet

 

Limit Bitch 8

1 Carrington Mr BE & Mrs A Endingorse Enigma

Batty Mr A Endingorse Ethereal at Almoor JW ShCm

3 Whitwham Mrs J & Mr P Schonhund Show Bizzy at Izzbiz

4 Simpson Mrs G Sireva Ingrid Fletcher 

5 Rodgers Mrs  C Minstergate Cunnard JW

 

Open Bitch 14 3

1 Simpson & Dawson Mrs G & Mrs G Ch Sireva Skype JW.

2 Morris Mrs T  Sh Ch Kalimor Ruby JW

3 Rutland & Jones Mr AM Mrs LI & Ms Khamsyn Coast Liason JW Sh Cm

4 Beagrie Mrs A J & Mr A Gunalt Audible to Felhund JW

5 Braine Miss J Sh Ch Kuantan Kordelia Sh Cm

 

Beginners Bitch

1 Mr A L Roach Stormdancer Princess Too

 

Veteran Bitch 10

Braine Miss J Sh Ch Kuantan Kordelia Sh Cm

2 Morris Mrs T Kalimor Casey JW

3 Crowr=ther Mr D Ch Hundwith Toggle JW

4 Perez-Powell Mrs S Gunalt Quirky

5 Toseland Mr K & Mrs J M Kalimor Dee Dee from Satchville JW

 

Special Open Long Haired Bitch 

1 Perez- Powell Mrs S Gunalt Quirky

2 Anderton Ms S Tatze Bewitched by Thrihyrne

3 Brierley Miss L Tatze Rogue Legacy

4 Read Mr T & Mrs G C Whitecross Remberance

5 Read Mr T & Mrs G C Longtails Beretta by Whitecross (AI)

 

Special Field Trial

 

Margaret Holmes Special Awards Classes

Junior Dog /Bitch 9 2

1 Mcdowall & Rutland Mr R Mrs D Mr A & Mrs L Sireva Hot Line to Khamsynn

2 Anderton Ms S Tatze Bewitched by Thrihyrne

3 Dyer Mrs S & Miss S Sharnphilly Ruby Aura 

4 Dane Mrs E & Mr S Weipowa Little Bit of Good

5 Van Eck- Ruesink Mrs E & Mr G Sireva's Grey Noble Sky Line NJK 17

 

Open Dog /Bitch 19.5

1 Beagrie Mrs A J & Mr A  Gunalt Audible to Felhund JW2

 2 Morris Mrs T Sg=h Ch Kalimor Ruby KW

Graham Mrs J A & Mr A Desjiem Aspyring

4 Rutland & Jones Mr A M Mrs LI & Ms H S Khamsynn Coast Liason JW Sh Cm

5 Brown & Filby Ms A & Mr C Desjiem American Pie JW Sh Cm.