The WCGB held two championship shows on September 4th 2021 at Stoneleigh.

The judges for the morning show were Tina Morris ( Kalimor) dogs and Daniella Tranquada bitches

 

Aramis

1st Robricci Aramis David Robson

2nd Deifstock Deja Vu for Teufel Emma Martin

3rd Dreistone Airgrid Macallan

 

 Puppy Dog

1st Robricci Aramis David Robson

2nd Hundwith Ckeckm ate of Corotine Razzell, Hazeltine & Crowther

3rd Deifstock Deja Vu for Teufel Emma Martin

4th Parhelis Nexus with Madreliath Powell & Tatum.

 

Junior Dog

Mc Dowell

 

1st Netherhill Eurozone to Khamsynn McDowell & Rutland

2nd Netherhill Eurovision of Greyflyer  K Kemp

3rd  Silberliss  Sneak Preview of Silverjade.Harrington & Bates

  

Yearling Dog

1st Netherhill Eurozone To Khamsynn Mc Dowell & Rutland

2nd Netherhill Euro Vision of Greflyer K Kemp 

3rd Weipowa Denton at Britmans J Pearman

4th  Silberbliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

  

Maiden Dog

 

Harrington

1st Silberbliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

 

Novice Dog

1st Robricci Aramis David Robson

2nd Nethehill Euro Vision of Greyflyer K Kemp

 

Graduate Dog

1st Netherhill Eurozone To Khamsynn McDowell & Rutland

 

Post Graduate Dog

Roz

1st Cheyenn Makeeta Roz Richardson

 

Limit Dog

Snaith

1st  Skilaki Move On Up To Bifonda Teresa Snaith

2nd Smilek Fernando JW Hawkins

3rd Gunalt Vettel To Hantzburg Ruth Burgess

4th Sireva Thomas Newburg Maria Gatt

VHC Enryb Champers Party at Pothouse Brown & Byrne

  

Open Dog

 

1st Sh Ch Gunalt Undeniable At Joneva JW Evans & Pavey

2nd Rivertone Rudolph Lewis Phillips

3rd Desjiem American Pie Brown & Filby

4th Greyspirit Rock Star From Hantzburg Ruth Burgess

VHC Gunalt Audio from Feldhund Mandy Beagrie

 

Champion Dog

1st Sh Ch Hundwith McLaren David Crowther

  

Special Breeders Dog 

1 Desjiem American Pie Brown & Filby

2 Tynsil Starman Barbara Stamp

  

Beginners Dog

1 Silberbliss Sneak Preview of Silverjade Harrington & Bates

 

. Special Working Dog

Cheryl

1st Weipowa Hot To Hunt JW  Cheryl  Hill

2nd Cheyenn Makeeta Roz Richardson

 

Veteran Dog

 

BIShow

 

1st Sh Ch Gunalt Academy of Raystans Christine Rayner

2nd Khamsynn Coast to Coast at Wipfel Pauline Stokes

3rd Parhelis Dante  Jean Powell

4th Desjiem American Pie Brown & Filby

 

Special Longhair

Cheyenn Makeeta Roz Richardson

 

Best Dogs

 

Dog CC  Sh Ch Gunalt Academy of Raystans Christine Rayner

RCC Sh Ch Weipowa Hot To Hunt C Hill

Best Puppy Robricci Aramis David Robson

 

Bitch classes Judge Daniela Tranquada

Minor Puppy Bitch

CR

1 Minstergate Carnival Clare Rodgers

 

Puppy Bitch

 1 Minstergate Carnival Clare Rodgers

2 Thrihyme Loveletters Pam Reakes

3 Desjiem Dujardin Brown & Filby

4Thrihyrne Beryl the Peril Shirley Anderton

  

Junior Bitch

Wystry 1

1Wystry One Mint Julep  Davies & Brown 

  

Yearling Bitch

Farnfield

1 Farnfield Goddess for Rivertone Lewis Phillips

2 Sharnphilly Grace Kelly at Cleimar Marni Marr

3 Dreitstone Kittae Cupid Clair Harding Brown

4 Weipowa Beretta Cheryl Hill VHC Tatze Mischief Managed Lisa Brierley 

 

Maiden Bitch

1 Minstergate Carnival Clare Rodgers

2 Desjiem Dujardin Brown & Filby

 

Novice Bitch 

Nancy

1 Sharnphilly Grace Kelly at Cleimar Marni Marr

2 Longlox Misty Moonbeam Janet Drewery

3 Siverweis Sparkler Marie Dennis

4 Thrihyrne Beryl the Peril Shirley Anderton

 

Graduate Bitch

Solitaire 2

1 Silberbliss Solitaire Melissa Finch

2 Robricci Florence by Nemrac Carmen Burgess

3 Silberbliss Summer of Love Melissa Finch

4Schonhund Show Tallullah S.Cain

VHC Sonnenshein Odette to Madreliath Jean Powell

 

  Post Graduate Bitch

 

Russell

1 Sireva Sailing by Coastedge Russell Clarke

2Silberbliss Summer of Love Melissa Finch

3 Phoebe du Tango des Neiges Eternelles avec Whitecross (ImpFra) Gillian Read

4 Madreliath's Asta  Jean Powell Clare Tatum

VHC Warrica Dusk Til Dawn Caz Terrell

 

Limit Bitch

Nead above water

1Rivertone Head Above Water Lewis Phillips

2 Kalimor Daisy T Hostler

3 Kalimor Olive from Nemrac Carmen Burgess

4 Gunalt Lustrous with Roydack Upton -Lovett & Upton

VHC Skilaki Born to Move Zoe Thrasivolou 

 

Open Bitch

Firecrest

1 Braefell Firecrest  Mark Sayer & Debbie Wallwork

2 Ir Sh Ch Weidovan Quick Silver Lady  Catherina Caffery

3 Thrihyrne Loveletters Reakes

4 Weipowa Winnie Winchester Cheryl Hill

VHC Tatze Bewitched by Thrihyne Shirley Anderton

  

Special Breeders Bitch

1Silberbliss Solitaire Melissa Finch

2 Ir Sh Ch Weidovan Quick Silver Lady Catherina Caffrey

3  Silberbliss Summer of Love Melissa Finch 

  

Special Working Bitch

Gertie

1 Koolkatz Affection of Longlox Janet Drewery

 

Veteran Bitch

Clare Tatum

1 Weltguist Amy Jean Powell & Clare Tatum

2 Sh Ch SirevaOnly Connect with Khamsynn Rutland & Jones

3 Hundwith Giggle David Crowther

4 Whitecross Remberance Gillian Read

 

Special Open Longhair  Bitch

Pam 1

 

1 Thrihyrne Loveletters Pam Reakes

2 Longlox Misty Moonshine Janet Drewery

3 Tatze Bewitched with Thrihyrne Shirley Anderton

4 Thrihyrne Beryl the Peril Shirley Anderton

VHC Tatze Mischief Managed Lisa Brierley 

 

Bitch CC etc

 

Bitch CC  Farnfield Goddess from Rivertone Lewis Phillips

RCC Rivertone Head Above Water Lewis Phillips

Best Puppy Bitch Minstergate Carnival Clare Rodgers

 

 Best in Show 1. group

  

Best in Show Sh Ch Gunalt Academy of Raystans Christine Rayner

Reserve Best in Show Farnfield Goddess from Rivertone Lewis Phillip

Best Puppy Minstergate Carnival Clare Rodgers.