Best in show

 

The Weimaraner Club held their Spring Open Show at the Kennel Club Building Stoneleigh

Judge Ms Cheryl Hill ( Weipowa)

Minor Puppy dog

Accolade

1 Rayner & Maskell's Kalimor Accolade to Raystans

2 Morris & Randall Kalimor Parker

3 Bishop & Weir Kalimor Boy Scout

 

Puppy Dog

1 Rayner & Maskell Kalimor Accolade to Raystans

2 Morris & Randall Kalimor Parker

3 Bishop & Weir Kalimor Boy Scout

 

Junior Dog

Orbit

1Danneau Orbit The Moon at Arranz von Silberweiss Jger (Imp France)

2 Ward Akwamar Moonstruck

 

Yearling Dog

Snaith

1Snaith Skilaki Move On Up to Bifonda

2 Danneau Orbit The Moon at Arranz von Silberweiss Jger (Imp France)

3 Ward Akwamar Moonstruck

 

Maiden Dog (0)

Novice Dog (0) 

Graduate Dog

Burgess 1

 

1 Burgess Greyspirit Rock Star from Hantzburg JW

 

Postgraduate Dog

Mutlow

1 Mutlow Braefell Goshawk JW

2 Bennett Deifstock Dandini

3 Fowler  Kuantan Goosebump at Galgo

 

Limit Dog

Rudolph

1Phillips Rivertone Rudolph

2 Stokes Khamsynn Coast to Coast at Wipfel

3 Beagrie Gunalt Audio from Feldhund

4 Snaith Skilaki Superfly to Bifonda

 

Open Dog 

Academy

1 Rayner & Maskell Sh Ch Gunalt Academy of Raystans JW

2  Bussell Teufel Devils Advocate 

3 Brown & Filby Desjiem American Pie JW ShCm

 

Special Breeders Dog

American Pie

 1 Brown & Filby Desjiem American Pie JW Sh Cm.

 

Veteran Dog

Vet dog

 Mutlow Risinglark Hawk Wing 

 

 Special Field Trial Dog

 Graf

 1 Burton Trubon Grafyte Treve

2Trubon Harleigh Trojan

 

Special Working Dog

Rock out

 Burgess Gunalt Rock Out with Hantzburg ShCm RL1 P-Beg Ex

 

Special Beginner Dog (0)

 

Special Open Long Haired Dog (0)

Best Dogs

Best Dog Rbd best pup

 

Best Dog

Rayner & Maskell Sh Ch Gunalt Academy of Raystans JW

Reserve Best Dog

Bussell Teufel Devil's Advocate Best

Puppy Dog 

Rayner & Maskell Kalimor Accolade to Raystans

 

Minor Puppy Bitch

Olive

1 Burgess Kalimor Olive for Nemrac

 2 Carpenter Aschfahl Jagerin

3 Knight Stormdancer Sweet Things at Honeyhounds

 

Puppy Bitch

1 Burgess  Kalimor Olive  for Nemrac

2 Carpenter Aschfahl Jagerin 

3 Burton Northern Arrow's Merry Maus von Trubon (Imp Fin)

 

Junior Bitch

Macy Gray

1 Batty Almoor Macy Gray

2  Bradley & Gavan Akwamar Moonlight Sapphire

 

Yearling Bitch

Justine

1 Mathews Silvermews Shioni JW

2 Batty Almoor Macy Gray

3 Upton Lovett & Upton Gunalt Lustrous 

4 Bradley & Gavan Akwamar Moonlight Sapphire

 

Maiden Bitch

CC

1 Carpenter Aschfahl Jagerin

 

Novice Bitch

 1 Carpenter Aschfahl Jagerin

2 Harding -Brown  Dreistone Winifred Harriet

3 Knight Stormdancer Sweet Thing at Honeyhounds

 

Graduate Bitch

1 Absent

 

Post Graduate Bitch

Dazzling Star

1 Cooper Deifstock Dazzling Star JW

2  Olner & Harrison Schonhund Show La Diva Loca

3 Stamp Gunalt Two To Tango with Tynsil.

 

 Limit Bitch

Robricci

1 Robson Kalimor Armani at Robricci JW

2 Olner & Harrison Shonhund Showsabatica

3 Read Whitecross Remembrance

 

Open Bitch

Edingorse

1 Batty Sh Ch Edingorse Etheral at Almoor ShCm

2 Robson Sh Ch Nemrac Connie at Robricci Jw ShCm

 

Special Breeders Bitch

Lily

 

1 Morris Kalimor Lily JW

2 Batty Almoor Macey Gray

3 Harding Brown Dreistone Winifred Harriet

 

  Veteran Bitch 

Grandahay

1 Stokes Grandahay Hebe Lemon Quartz

2 Read Longtails Beretta by Whitecross

3 Dennis Morganna My Angel of Silverweis

 

 

Special Field Trial Bitch

1 Absent

Special Working Bitch

1 Absent

Special Beginners Bitch (0) 

 

Special Open Long Hair Bitch

Read 1

1 Read Longtails Beretta by Whitecross (AI)

2 Read Whitecross Remembrance

 

Best Bitches

Best bitches

Robson Kalimor Armani at Robricci. JW

Reserve Best Bitch

Cooper Deifstock Dazzling Star JW

Best Puppy Bitch

Burgess Kalimor Olive for Nemrac

Best in Show

Robson Kalimor Armani at Robricci JW

Reserve Best In Show

Rayner & Maskell Sh Ch Gunalt Academy of Raystans JW Sh Cm

Best Veteran in Show

Mutlow Risinglark Hawk Wing JW Sh Cm

Best Puppy In Show

Rayner & Maskell Kalimor Accolade to Raystans